ANNELER

oğlum üç harflilerden çok korkuyor..ne kadar açıklamaya çalıştımsa da inandıramadım.ne yapmam gerekiyor?

Sevgili Annemiz,
Çocuklar belirli yaş dönemlerinde bazı şeylerden korkarlar. Farkında olmadan ya da bilinçli olarak çocuk bu dönemi yaşarken, bu korkuların üzerine gidilirse korku pekişmiş olur. Bazen çok detaylı açıklamalarda korkuyu pekiştirebilir. Çocuğun yaş grubunu da göz önüne alarak yaptığınız açıklamaların kısa ve net olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü açıklama genişledikçe çocuğun kafasında soru işaretleri artabilir.

Bir diğer konu ise çocuk bu bilgiyi neden ediniyor. Çünkü bazen anne baba açıklama yapsada çocuğu uyaran durum devam ettiği için korku devam edebiliyor. Böyle bir durum var mı onu inceledikten sonra çocuğunuz korkusunda halen azalma görmüyorsanız. Şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

Korku anında kesinlikle mantıklı bir açıklama yapmaya çalışmayın. Sadece onun duygusunu anlamaya çalısın. Yanında olun… o anda onu inandırma çalışmak mümkün olmayacaktır. Çünkü çocuk o duyguyu hissettiğinde mantıklı açıklamaları kabul edecek durumda değildir.
Sakinleştiği zaman ise belki ertesi gün ya da daha güçlü olduğunu düşündüğünüz bir anda; Cinlerin dünyası ile bizim dünyamızın çok farklı olduğunu bizim onlarla karşılaşmamızın mümkün olmadığını anlatarak, Allah’ın buna izin vermeyeceğini ekleyebilirisiniz.
Bir yazarın bu konuda şöyle bir örneğini okumuştum.

“Dünyanın merkezinde ateş var ama beni yakar mı diye korkmuyorsanız cinlerden de korkmanıza gerek yoktur.” Bunu da konuşmanıza ekleyebilirsiniz.
Selam ve dua ile..
Psikolog Ayşegül Karademir

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

teşekkürler