13 Şubat 2013 Çarşamba

16 Aylık Bebeğinizin Gelişimi

16 Aylık Bebeğiniz Şunları Yapabilir

Bu ayda bebeğiniz olaylara farklı tepkiler verebilir. Herhangi bir sesten rahatsız olabilir, korkabilir ya da hoşlanmayabilir.   Rahatsız olduğu yüksek bir sesten ya da gürültüden kendini kulaklarını kapayarak koruyabileceğini gösterin. Böylece korkmaz ve rahatsızlığını engellemeyi öğrenir. 
Algısı hızla gelişiyor. Artık boya kalemlerinin yenmediğini ve onlarla resim çizileceğini anlayabiliyor.

16 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni


Bebeğiniz şimdiye kadar muhtemelen bir kısa sabah uykusu ve uzun bir öğle uykusu uyuyordu. Bu ayda bu iki uykuyu tek ve uzun bir öğle uykusuna düşürebilir. Fakat alışması zaman alacaktır. Bir müddet, sabah uyuduğu vakti sakin aktiviteler yaparak, dinlenerek, kitap okuyarak ya da müzik dinleyerek geçirin. Dışarıda olmaktan kaçının. Bu ayın sonunda yeni uyku düzenine alışmış olur. 

Bebekler ve Kurallar

Bebeğiniz bu aylarda sizin sınırlarınızı zorlamayı sever ve kuralları sıklıkla dener. “Annem prize dokunmamı istemedi, peki bunda ciddi mi?”, “Acaba diğer odadaki prize dokunabilir miyim?” Tutarlı davranırsanız, bebeğinizin size güvenir ve beklentilerinizi anlar. Koltukta zıplayabilir, raflara tırmanabilir ve bu gibi davranışlarına herhangi bir şekilde gülerseniz, ona karmaşık bir mesaj vermiş olursunuz.
Kuralları çiğnediğinde ona bağırmayın. Sakince, “hayır klozeti açmak yok” demeniz yeterli olur. Sizi anlıyor, sadece  deneyerek öğreniyor.  
Bu aylarda bebekler, araç koltuğu ve mama sandalyesine oturmayı reddedebilir. Keşfetmek, tırmanmak, koşmak onun için her şeyden caziptir. Oturmayı onun için eğlenceli hale getirin. Sadece arabada okuduğunuz kitaplar edinin, çevresine onu meşgul edecek oyuncaklar asın.

16 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?


Bebekler değişime çok kolay ayak uydururlar ama yine de gün içinde ne yapacaklarını bilmek isterler ve düzeni severler. Örneğin, öğle uykusunu yatağında uyumak istiyorsa, bunu sağlamaya çalışın. Rutininizi mümkün oldukça bozmayın ve aksi hallerde ona açıklayın. Sizi anlayacaktır.  
Ona macunsuz bir şekilde diş fırçalamayı öğretebilirsiniz. Sabah rutininize diş fırçalamayı eklerseniz, sizi taklit ederek kolayca öğrenebilir.  
Bebeğiniz televizyon izlemek için hala çok küçük. Unutmayın, birlikte yapacağınız herhangi bir aktivite, bütün bebek programlarından daha faydalıdır. 

 http://www.anneysen.com/ay-ay-bebek-gelisimi/16-aylik.aspx 

Yeni Yazılar E-Mail Adresinize Gelsin!

3 yorum:

  1. Diş fırçalamak istiyorum ama annem erken olduğunu söylüyordu.Bu yazınızı okuttum artık fırçalatır her halde.Annem fırçalarken bende merak ediyorum nasıl bir şey bu diye...
    Annemin de bir sorusu olucak:)
    Eline boya veya kitap veriyorum hani baksın diye çok çabuk sıkılıyor acaba bu normal mi bir de hemen dikkati dağılıyor:)

    YanıtlaSil
  2. Merhaba bebeğinizin bu aylarda dikkatinin dağılması ve cabuk sıkılması çok normal çunku etrafta dikkatine çeken çok sey var. bir sure daha böyle devam edebilir. görüşmek üzere....

    YanıtlaSil

teşekkürler